Kaip išlaikyti tvirtus santykius poroje? (Psichologas Erikas Siudikas)

Erikas Siudikas

                            Kiekvienas svajojam apie tvirtus santykius, vienas kito supratimą, artumą. Tačiau vien tik noro neužtenka. Santykių kūrimas – tai sudėtingas nuolatinis darbas, kurio metu du skirtingi pasauliai yra jungiami į vieną. Svarbu suvokti tai, kad žmogus yra dinamiškas individas, todėl ir jo pasaulis nuolatos kinta. Nuolatinis pokytis reikalauja ir nuolatinių pastangų bei atsidavimo. Pamėginsiu išvardinti kelias svarbiausias taisykles, kurių laikantis galima sukurti ir išlaikyti stabilius bei tvirtus santykius. Noriu pabrėžti, kad jos neturėtų būti primestos, o turi kilti iš vidaus.

 

Palaikymas ir pasitikėjimas

                          Palaikymas – plati sąvoka. Stenkitės ne tik būti su antra puse sunkiausiais gyvenimo momentais, tačiau ir klausykite vienas kito, nedalindami neprašytų patarimų. Taip pat nevenkite pokalbių, kurie Jums nepatinka, neišeikite, o išbūkite iki galo. Dalinkitės savo sėkme ir išgyvenimais - tai kelia pasitikėjimą Jūsų santykiais. Juk pasitikėjimas – tvirtų santykių pamatas. Taip pat niekuomet nedrauskite savo mylimajam bendrauti su jo draugais. Tai gali sukelti nesutarimų Jūsų santykiuose. Bukite atviri pasauliui ir gyvenimui. Bendras atvirumas Jus tik stums į priekį.

 

Bendri ateities planai ir pasaulėžiūra

                          Dalinkitės savo ateities planais, požiūriu į Jums svarbius dalykus. Santykiai turėtų būti nuolatinė bendrų pomėgių ir bendrumų paieška. Nesvarbu, Jūs svajojate apie apie namus kalnų papėdėje, ar norite apkeliauti pasaulį – dalinkitės tuo. Pastebima tendencija, kad poros, kurios jaučia artumą vienas kitam, pradeda panašiai žiūrėti į daugelį gyvenimiškų situacijų. Tokios, atrodytų paprastos veiklos, kaip vakarienės gaminimas, namų tvarkymas, važiavimas apsipirkti į parduotuvę kartu – visa tai sustiprina ir išlaiko tarpusavio darną bei supratimą.

 

Kalbėkite apie viską

                          Svarbu mokytis kalbėti. Žinutes “tu vėl nesutvarkei” stenkitės pakeisti Aš-žinutėmis “blogai jaučiuosi, kai tu nesutvarkai”. Tokia savų jausmų išraiška neleis Jums savyje laikyti nuoskaudų. Tik nesumąstykite laikyti savo nuoskaudų kitai dienai, nes tai po mažu gali naikinti Jūsų santykius. Mokykitės atleisti ir prašyti atleidimo net tuomet, kai nesijaučiate kaltas. Stenkitės pamatyti pasaulį savo partnerio akimis. Tai padės Jums geriau suprasti vienam kitą.

 

Išlaikykite romantinius santykius

                          Nepasiduokit rutinai. Romantiški vakarai kartu, apkabinimai ir bučiniai yra būtini artimiems santykiams. Pradėdami ir užbaigdami rytą bučiniu ir apkabinimu tik sutvirtinsite Jūsų artumą. Nebijokit apkabinti bet kur: gatvėje, svečiuose, prekybos centre. Tik būtinai išsiaiškinkite savo partnerio ribas. Taip “neperlenksite lazdos”. Beje, net paprasčiausias dėmesio parodymas be priežasties padovanojant gėlytę moterį privers pasijausti dėmesio centre. Juk tai labai malonu, ar ne taip?

 

Malonios smulkmenos

                          Kiekvienas spontaniškas dėmesingumo ženklas padės Jums išlaikyti santykių tvirtumą. Pavyzdžiui, moteris be priežasties galėtų suruošti romantišką vakarienę savo vyrui, kai, tuo tarpu, vyras, grįžtantis namo, galėtų atvežti šokolado plytelę ir gėlių savo išrinktajai, taip parodydamas jai dėmesį. Nepamirškite, kad pasaulis sudarytas iš smulkių dalykų. Santykiais nėra išimtis.

 

Pozityvumas

                          Kiekvienuose santykiuose nutinka nemalonių ir sudėtingų situacijų. Jų metu stenkitės palaikyti vienas kitą ir įžvelgti kuo daugiau teigiamų dalykų. Visuomet prisiminkit, kad ginčų metu galime prarasti savitvardą, dėl ko santykiams galime atnešti daugiau žalos nei naudos. Atraskite užsiėmimą, kuris ramina Jus abu: galbūt tai pasivaikščiojimas, sportas ar namų ruoša. Nepamirškite atsipalaiduoti kartu.

 

Užmigimo ritualas

                          Stenkimės gultis tuo pačiu metu. Vakarinis drybsojimas ant sofos vienam prieš televizoriaus ekraną ar tas pats knygos skaitymas kitame kambaryje tikrai neprideda artumo. Apkabinimas prieš pat miegą, pokalbiai ir pasidalinimas dienos įspūdžiais padės išlaikyti švelnumą ir šilumą Jūsų santykiuose. Anot tyrimų, bendras užmigimo procesas poros artimumui ir intymumui turi nemažesnę įtaką nei seksas. Todėl, esant galimybei, stenkitės kuo dažniau užmigti kartu.

 

                          Vienas kito priėmimas – didžiausia santykių vertybė. Nepamirškite gerbti ir vertinti vienas kito jausmus. Elkitės taip, kaip norėtumėte, kad su Jumis elgtųsi Jūsų antra pusė!

 

Parengė: Erikas Siudikas